Taimede kasutamine

Tee valmistamine
Kuumalt valmistamine
Ravimtaimede õisi ja lehti ei tohi keeta, vaid ainult kuuma veega üle valada. Keetmisel lähevad taimede ravivad, aromaatsed omadused kaduma. Kui vesi keema tõuseb, tõstetakse ta pliidilt ära ja valatakse - kui ta enam ei mullita - teise nõusse ravimtaimedele. Ainult 10-30 sekundit tõmmata lasta! (Teel on raviv toime ka siis, kui ta on päris hele.) Isegi juuri ei keedeta. Juurtele kallatakse keematõusnud vesi peale ja lastakse kolm minutit tõmmata.

Külmalt valmistamine
Mõningaid ravimtaimi (näit. Kalmus, puuvõõrik, kassinaeris) ei tohi keeva veega üle valada, kuna nad kaotavad tugeval kuumutamisel oma raviva toime.
Taimed valatakse üle külma veega, seejärel jäetakse 12 tunniks seisma. Joomiseks või vanni võtmiseks kurnata ja soojendada (Mitte üle joogi- või vannitemperatuuri!)
Vanniks on soovitatav taimi 24 tundi seista lasta.

Essentsid
Pudel või mõni muu suletav nõu täita kaelani ravimtaimedega, seejärel kallata peale viina, kadakamarjaviina (džinni) või muud alkoholi, mille kangus peab aga olema vähemalt 40%. Seda lasta 14 päeva aknal päikese käes või pliidi (ahju) lähedal seista, loksutada mõni kord päeva jooksul. Siis läbi kurnata ja nõu hästi sulgeda.

Tinktuurid
Peotäis õisi (või õisi ja lehti) ühes liitris viinas üks kuu seista lasta. Tinktuure kasutatakse keedetud veega lahjendatult kompressideks.

Ravimtaimemahlade
Kasutatakse tilkhaaval sissevõtmiseks või tupsutamiseks. Taimed pesta, peenestada, suruda puruks ja pigistada mahl välja läbi linase riide või vastavas mahlatsentrifuugis. Mahl valada väikestesse pudelitesse, sulgeda need hästi ja säilitada külmkapis (kuni pool aastat).

Vannid
Vannideks leotada vastavaid taimi külmas vees. Leotist soojendada ja lisada sooja vett soovitud hulgal. Temperatuur olgu niisugune, nagu keha ja süda kannatavad.
Vanni kestus 20 minutit. Ruum, kus Te vanni võtate, peab olema küllaldaselt soe, et vältida külmetumist. Te võite endale ka teki ümber võtta.
Pärast vanni mitte kuivatada, vaid rätiku või hommikumantliga üks tund voodis soojas olla. See kehtib nii iste- kui ka jalavannide kohta.
Istevanni tehes peab vesi ulatuma kõrgemale kui neerud, aga madalamale kui süda. Sama vanniveega võib järgmistel päevadel veel kuni kuus jalavanni teha.
Jalavannide puhul olgu jalad üle hüppeliigese, või kuni põlveni vees. Seejuures tuleb jalgu liigutada, et raviained ennekõike jalataldadele mõjuda saaksid.

Ravimtaimekuurid
On soovitatav mõnede ravimtaimedega kuure läbi teha. Sugugi mitte kõiki ravimtaimi ei tule aasta läbi kasutada. Kuure tuleks teha vastavalt vajadusele ja valudele eriti kevadel ja sügisel. Harilikult on ühe kuuri pikkuseks kolm nädalat. Sel ajal juua iga päev lonkshaaval üks liiter või kolm tassi teed.
Te võite kuuri oma olukorrale vastavalt lühendada või pikendada.
Näiteks olgu toodud puuvõõrikuteekuur: 1. nädalal 3 tassi tervele päevale jaotatuna, 2. nädalal iga päev 2 tassi, 3. nädalal iga päev 1 tass.
Kui te eelnevalt väga haige polnud, peaks sellest piisama, et südamelihaseinfarkti vastu kaitstud olla.
On soovitatav lonkshaaval juua üks tass enne hommikusööki, tühja kõhuga. Teised joogikorrad kogu päeva peale ära jaotada.
Eriti kasulik on aeglane lonkshaaval joomine, sest organism võtab nii raviaineid paremini vastu ja kasutab neid tulusamalt kui neid korraga suuremal hulgal saades.