Raud - kilp kehvveresuse vastu
¤ Tugevdades immuunsust, aitab see meil vältida nakkusi ning teeb meid tugevaks ja töövõimeliseks. Rauast oleneb normaalne vereloome.
¤ 65% meie organismis leiduvast rauast kuulub kõigile elunditele ja kudedele hapnikku transportivate punaste vereliblede koostisse.
¤ Paljude ensüümide ja valkude, sealhulgas lihaste müoglobiini koostisosana aitab see luua kudedes hapnikuvarusid ning võimaldab rakkudel hingata.
¤ Rauavaeguse tunnused - koormuse talumise võime vähenenud, peale füüsilist tööd-treeningut klopib süda, nagu tahaks rinnust välja hüpata ning matab hinge.
¤ Tühiste asjade pärast närveerite, unetus, peavalu, silmade ees läheb aeg-ajalt mustaks või hõljuvad täpid, käed ja jalad muutuvad tuimaks, külmetushaigused kipuvad kallale, nahk on kollakas ja kuiv, küüned on haprad.
¤ Meestele 10mg rauda päevas. Kes töötavad hapnikupuuduses või vereloomet kahjustavate ainetega (bensiin,aniliin,seatina jne.) peaksid saama 1,5-2 x rohkem.
¤ Naistele päevanorm 15-18mg. Menstruatsioonile järgnevale nädalale 15-250mg rauda, vastasel korral võib neil 40-50 eluaastaks tekkida aneemia. Verega koos kaob rauda organismist 15-250mg.
¤ Raseduse ajal 20mg, imetamise ajal 15mg.