NIPID JA MUUD KASULIKUD NÕUANDED

MUNADE VÄRVIMINE LOODUSLIKULT

¤ SININE - 2 tassi vett ja vähemalt 5 punase kapsa lehte - mida rohkem lehti paned, seda tumedam sinine tuleb.
¤ SININE TRÄPSULINE - 2 tassi vett, 5 punase kapsa lehte, 1 tass külmutatud ja sulatatud mustikaid.
¤ PRUUNIKAS - 2 tassi vett ja 4 kollase sibula kuivi koori.
¤ PUNAKASPRUUN - 2 tassi vett, 4 kollase sibula kuivi koori ja suur hunnik punase sibula koori.
¤ SÕJAVÄEROHELINE - 2 tassi vett, 3 spl. tilliseemneid.
¤ KOLLANE - 2 tassi vett, 3 spl. kurkumit.
¤ ROOSA - 1kl granaatõunamahla.
¤ LILLAKAS - 1kl punast veini.

Katseta veel:
¤ PUNAST JA ROOSAT - värvi annavad punane peet, vaarikad, palju punase sibula koori, granaatõunamahl.
¤ ORAANZ - keedetud porgand, paprika-või tsillipulber, kollase sibulakoored.
¤ KOLLASED - keedetud apelsini koored, kummelitee, roheline tee.
¤ ROHELINE - keedetud värske basiilik.
¤ SININE - punase kapsa lehed, mustikad, tume viinamarjamahl
¤ LILLA - punane vein, aroonia, hibiskitee.

Keedad mune koos värvainet andva taimeosaga umbes 10 min, siis külma vette. Et värv paremini kinnituks-keeda värvivees,siis külma vette,lisa vette 1spl äädikat,
uuesti külma vette. NB! Ära üle pinguta äädikaga (teeb munakoore pehmeks). Kui mune hoida värvivees 10 tundi või üleöö, saavad munad eriti ilusad ja intensiivse
tooni. Läike saamiseks võid pisut õliga piserdada või tupsutada. Kuna aga värvid kipuvad kergelt maha tulema, siis munakoort hõõruda ei soovita.


SOOLA KASUTAMINE

¤ Külmkapi puhastamine - Sega omavahel vesi, sool ja sooda. Puhastab mustuse ja halva lõhna. Pärast puhastamist tõmba pinnad     üle puhta niiske lapiga.
¤ Lõikelillede ea pikendamine - Lisa lillevette soola.
¤ Nõudepesukäsna värskendus - Loputa aeg-ajalt oma svamme külmas soolvees, et neid puhastada ja lõhnu eemaldada.
¤ Tasside puhastamine - Tee-ja kohviplekid. Segu soolast ja tilgast nõudepesuvahendist. Veest jäänud valged randid - nõudelt,   klaasist pindadelt ja isegi puidult saad eemaldada soolast ja toiduõlist valmistatud pastaga.
¤ Torude puhastamine - Vala köögivalamu torusse kuuma veega segatud soolalahust. Regulaarselt sedasi toimetades ennetad   ebameeldivaid lõhnu ja rasvade ladestumist torude seintele.
¤ Pesu kuivatamine talvel - Et pesu ei külmuks, lisa viimasele loputusveele soola.
¤ Küünalde tilkumine - Võib leotada enne esimest kasutamist tugevas soolalahuses. Kuivata küünlad enne kasutamist.
¤ Veiniplekkide vastu - Puista koheselt plekile ohtralt soola, mis imab veini endasse ega lase riidekiududesse kinnituda. Esimesel   võimalusel aseta määrdunud riie pooleks tunniks külma vette ligunema ja pese seejärel nagu tavaliselt.
¤ Rasvasete pannide puhastamine - Eemalda soola ja majapidamislapiga.
¤ Triikraua puhastamine - Plekilise triikraua põhja puhastamiseks puista paberile soola ja n.ö. triigi soolaga kaetud paberit kuuma   triikrauaga.
¤ Munatest - Kui kahtled munade kvaliteedis, lisa klaasile veele 2 spl soola ja aseta sellesse muna. VÄRSKE MUNA vajub põhja, VANEM MUNA jääb pinnale hulpima. See ei tähenda, et ta on riknenud, kuid näitab, et on kaua seisnud või vana. Veendumaks muna kvaliteedis löö hulpiv muna enne toidule lisamist eraldi nõusse.
¤ Puuviljade värvi säilitamine - kooritud või tükeldatud puuviljad, pane lühikeseks ajaks õrna soolvette.
¤ Tee ja kohvi maitse - Lisa veidi soola, see võimendab joogi maitset. Ka kakaol.
¤ Kala rookimine - Leota enne puhastamist soomustest soolvees (külmas).
¤ Grilli leegid - Puista soola sütele, see summutab leeke.
¤ Vee keetmine - Soola lisamine keeduvette tõstab selle temperatuuri ja paneb vee raevukamalt keema. Võid lisada soola vette ka   munade keetmisel.
¤ Hambaharja eluiga - Loputa uut hambaharja enne esimest kasutamist soolvees, siis püsib hambahari kauem kvaliteetne.
¤ Hambapesu - Hambapasta puudumisel kasuta segu 1 osa soola ja 2 osa soodat. Puista segu hambaharjale ja pese nagu tavaliselt.
¤ Keha koorimine - Nahka võid virgutada pärast dussi või vanni lihtsalt soolaga märga nahka hõõrudes. Nahakoorija - soolast ja   meest (võid lisada ka õli).                                                                                                   
¤ Leevendus putukahammustusele - Niisuta mesilase nõelamisest tekkinud valutavat kohta ja puista   piirkonnale soola, mis   vaigistab valu ja alandab paistetust. Ka sääsehammustust saab soolalahusega leevendada.
¤ Ebameeldiv lõhn kätel - kala, küüslauk, sibul - hõõru käsi soola-äädika lahusega.
¤ Suuhädade vastu - Kui sind vaevavad haavandid vms. Loputa suud lahja ja leige soolalahusega.


ÄÄDIKA KASUTAMINE

¤ KEEDUMUNAD ei hakka mõranema, kui keeduvette lisada kaks teelusikatäit äädikat iga tassitäie vee kohta.
¤ LÕIKELAUALT JA SÕRMEDELT saab eemaldada kange SIBULALÕHNA neid äädikaga hõõrudes.
¤ RIIS JÄÄB ÕHULISEMAKS, kui lisada keeduvette lusikatäis äädikat.
¤ Kui SUPP või KASTE on LIIGA MAGUS, aitab sorts äädikat toidu mahendada.
¤ Retseptis määratud SIDRUNIMAHLA ASENDAB ÄÄDIKAS - 1 spl sidrunimahla on võrdne neljandiku lusikatäie äädikaga.
¤ LEHTKÖÖGIVILJADE VÄRSKENDAMISEKS hoia neid külmas vees, millesse on lisatud äädikas. Koguseks sobib umbes 1 spl   äädikat nelja liitri vee kohta.
¤ ETIKETID saab vastostetud nõudelt maha äädikaga nühkides.
¤ Kui SIPELGARADA jookseb köögist läbi, piserda sinna veidi äädikat. Sipelgad kaovad.
¤ PUNASE VEINI PLEKID eemaldage, tupsutades plekke kohe pehme, kuiva lapiga ja seejärel lahjendamata 30%-ses äädikas   niisutatud käsnaga, kuni plekk kaob.
¤ Äädikas sobib ka ALLERGIKUTELE PESULOPUTUSVAHENDIKS, kui lisad 50ml pesumasina loputusvahendi sahtlisse.Pesu   jääb pehme ja pesupulbrijäägid on kadunud. Äädika lõhn kaob, kui pesu on kuivanud. Sobib ka tekkide pesemiseks.
¤ KATLAKIVI EEMALDAMISEKS kraanilt - kasta froteelapp kangesse äädikasse, mähi ümber kraani katlakivikoorikuga kohale ja   lase seista pool tundi. Loputa. Äädikas puhastab ka pliidi, tööpinnad ja kapiuksed.
¤ VEEKEEDUKANNUST kaob KATLAKIVI kenasti, kui keeta üks kannutäis vett läbi koos sortsu äädikaga. Loputamiseks keeda   kannus puhast vett.
¤ AKNAD JA PEEGLID saab puhtaks, segades vahendiks 2 spl äädikat pluss 4 liitrit vett. Segu vala pihustiga pudelisse ja   puhastamisel kasuta köögipaberit mis ei jäta klaasile jälgi.
¤ SAVIST, PLASTIST JA GLASUURITUD LILLEPOTTIDELT saab LUBJARANDID eemaldada lahjendamata äädikaga nühkides.
¤ KIVIPLAATIDE VAHELT kõnniteelt hävineb soovimatu umbrohi, kui pritsida plaatide vahele äädikasegust vett. Eriti tõhus on   seda nippi kasutada kuumal päikeselisel päeval.
¤ Alustass äädikalahusega aknalaual hoiab KÄRBSED EEMAL.
¤ UMMISTUNUD ÄRAVOOLUTORU saab korda valades äravoolutorusse pool tassi äädikat, pool tassi soodat ja peale 2 tassi keevat  vett ning sulgedes äravoolu tihkelt. Natukese aja pärast vala peale neli liitrit keeva vett.

ÄÄDIKAS IHULE JA TERVISELE

¤ PEAVALU JA MIGREENI aitab leevendada õunaäädikakompress laubal.
¤ ET KÜÜNELAKK PÜSIKS PAREMINI, tõmba küüned enne lakkimist äädikaga õrnalt üle.
¤ LAIADE POORIDE JA AKNEGA saab võidelda segades äädika destilleeritud vee või roosiveega vahekorras 1:6. Segu pihusta näole ja lase kuivada.
¤ KUIVA NAHA SÜGELUSTUNDE LEEVENDAMISEKS lisa 2 tl äädikat vannivette.
¤ JUUKSED JÄÄVAD SÄRAVAKS JA PEHMEKS, kui lõpetada juuksepesu loputades pead tassikese külma veega, kuhu on segatud teelusikatäis äädikat.
¤ PRILLIKLAASID saab puhtaks tilga äädikaga pühkides.
¤ SOOLARANTIDEGA KINGI ja SAAPAID saab puhastada äädikalahusega 1:1.


ÕHKU PUHASTAVAD JA NIISUTAVAD TAIMED - esikümme

¤ KULDVILJAKPALM (Chrysalidocarpus lutescens) - Nasa uuringute põhjal parim õhku puhastav ja niisutav taim. Eemaldab õhust toksilisi aineid.Asendab täielikult talveajal elektrilist õhuniisutajat.
¤ FORSTERI KENTIAPALM (Howea forsteriana) - Saab hakkama nii kuivas kui ka niiskes õhus ja hoiab õhuniiskuse stabiilsena. On väga kindel erinevate putukate suhtes
¤ MÄGIPALM (Chamaedorea seifrizil) - Vastupidav bambus - mägipalm kasvab jõudsalt niiskes keskkonnas (mitte vees), eelistades otsese päikesevalguseta kasvu kohta. Puhastab aktiivselt õhku.
¤ KUMMIVIIGIPUU (Ficus elastica) - Sort ''Robusta'' puhastab aktiivselt õhku keemilistest toksiinidest (eriti formaldehüüdist). Nõuab vähem valgust, kui teised taimed ja parim kõigist teistest viigipuudest. NB! Kummipuu lehed sisaldavad mürgist piimjat mahla!
¤ DRAAKONIPUU (Dracaena) - Puhastab õhku kohe kui tuppa tood.
¤ LUUDEROHI (Hedera) - Väljapääs seisma jäänud ja kuiva õhuga ruumis. Eriti sobilik astmaatikule ja allergikule.
¤ LAOSE DATLIPALM (Phoenix roebelenii) - Loob ruumis hubasust ja meeleolu. Puhastab õhust piisavalt erinevaid toksiine.
¤ AHTALEHELINE VIIGIPUU (Ficus binnendijkii) - Ei kõrvalda toksilisi aineid nii efektiivselt kui kummipuu, kuid siiski puhastab. On soositud, sest hoolitsemine tema eest on väga lihtne. NB! Ettevaatust nendele kellel on lateksiallergia!
¤ NEFROLEEP (Nephrolepis exaltata) - Nefroleep ehk toasõnajalg ei jää õhku puhastavate omaduste poolest teistele alla.
¤ TÕLVLEHIK (Spathiphyllum) - Kasvab poolvarjus, puhastades õhku ööpäevaringselt. Õitsev taim vajab pidevalt kastmist. Hoida otsesest päikesest.


SÖÖGISOODA KASUTAMINE 

¤ Juuste sügavpuhastus jääkainetest - Pese juukseid soodalahusega, mis koosneb klaasitäiest soojast veest ja poolest klaasist soodast. Lahusta sooda vees, vala segu juustesse, kammi soovi korral läbi ning loputa seejärel hoolikalt. Korda sellist protseduuri iga kahe nädala tagant. NB! Juuksed võivad alguses sellise pesu tulemusena kuivad tunduda! Aeg-ajalt tasub soodaveega ära pesta ka oma kammid ja harjad.
¤ Juuste kuivpesu - Raputa juuksejuurtele natuke soodat. Mudi sooda juustesse ja seejärel kammi liigne puru välja.
¤ Külmavilli esmaabi - Tupsuta soodat külmavillile ja jäta see mõneks ajaks toimima. Kindlasti pese pärast käed, et viirus edasi ei leviks. Ka võid soodapastat kasutada päikesepõletuse korral.
¤ Nahakoorija - Sega kokku 3 osa soodat ja ühe osa vett. Saadud pastaga hõõru ringjaid liigutusi tehes nägu või keha ( hoia sooda silmadest eemal!) ning loputa seejärel. Kel aega rohkem võib soodat kasutada nahakoorijana, kombineerides omavahel soodat, mett ja kaerahelbeid. Sellist segu võib kasutada ka maskina.
¤ Vannivee pehmendaja - Vannitäie sooja vee hulka 1/2 klaasi soodat. Pool tundi lõõgastumist selles soodavees muudab naha värskeks ja pehmeks. Kes soovib juurde ka lõhna, võib lisada vannivette mõne tilga eeterlikku lemmikõli. Samuti on sooda baasaineks  VANNIPALLIDE valmistamisel.Peale sooda vajad veel õli, sidrunihapet ja eeterlikku õli. Ühe osa sooda kohta arvesta pool osa sidrunihapet, lisaks baasõli, mis pulbrid omavahel ühendaks ja eeterlikud õlid, mis lisavad raviva ja lõhnastava efekti.
¤ Putukahammustuse leevendaja - Paks soodapasta ( valmistatud vähase sooja veega ) on abiks erinevate putukahammustuste korral. Sobib nii herilaste kui mesilaste nõelamiste puhul, millega kaasneb tugevam reaktsioon, kui ka sääsehammustuse sügeluse leevendamiseks. Tõsisema hammustuse korral aseta haiget saanud kohale soodaveekompress.
¤ Deodorant - Soodaga võib puuderdada oma kaenlaaluseid, et eemaldada ebameeldivaid kehalõhnasid. Koduse deodorandi hulka võid lisada veel maisitärklist ja antiseptilise toimega teepuuõli. Kel huvi aga rohkem mässata, võib appi võtta ka kookoseõli ja võiseemnikuõli (shea-või) ning nende abil valmistada tahkeid deodorante.
¤ Ummistuste leevendaja - Lihtsamate toruummistuste puhul puista torusse tassitäis soodat ja sellele peene nirena otsa umbes tassitäis valge veini äädikat. Jäta torusse 5 min. seisma ja seejärel vala peale tulikuuma vett. Soodaga tasub torusid puhastada ka profülaktika mõttes. Puista kord nädalas torusse 4spl soodat ja loputa seejärel toru kuuma veega.
¤ Vannitoa lõhnastaja - Sega tassitäie sooda hulka 5-10 tilka oma lemmik aroomiõli ja aseta lõhnastatud soodaga täidetud anum näiteks toalettpoti taha või mõnda muusse sobivasse silma-alt-ära-kohta vannitoas. Lõhnastatud sooda eritab selliselt aroome vähemalt kuu aega. Kord kasutatud lõhnasooda võid hiljem ära tarvitada majapidamistöödes. Vannitoa lõhnastamiseks sobib ka segu soodast ja lõhnastatud vannisoolast. Proovi mõnda tugevat, aga samas värskelõhnalist soola.
¤ Lõhnade neutraliseerija - Kui VAIBAL on küljes ebameeldiv lõhn, puista sellele soodat ja seejärel puhasta tolmuimejaga. Samuti võib soodat pustata prügikasti pärast selle tühjendamist. Kui PRÜGIKAST haiseb tugevalt, küüri seda soodaveega. Ka KÜLMKAPPI tasub soodalahusega puhastada, kui see lõhnab ebameeldivalt. Sellise lõhna vältimiseks aseta külmkapi tagumisse otsa avatud soodapakk või nõu, mis neutraliseerib tugevad lõhnad. Vaheta seda paari kuu tagant, kui toime hakkab kaduma. Kui majapidamises hakkavad PUHASTUSLAPID ebameeldivalt lõhnama, leota neid soodavees, mis eemaldab lõhna ja puhastab ka lappe. HAISVAD JALATSID- täida sokk soodaga ja aseta ööseks ebameeldivalt lõhnava jalatsi sisse. Soodat võib ka niisama jalatsi sisse puistata. Ka oma KASSILIIVA hulka võid lõhna  eemaldamiseks veidi soodat lisada. Selleks vala soodat kasti põhja, liiva alla. Kui KÄTEL on toiduvalmistamisest või muust põhjusest tingituna tugev LÕHN, võib proovida märgi käsi soodaga hõõruda ja seejärel loputada.
¤ Plekieemaldaja - Kõikvõimalikkude plekkide eemaldaja. Kõrbenud POTID,pannid, parkunud kohvi ja teeTASSID. Puista veidi soodat tassi, hõõru plekke niiske lapiga ja loputa seejärel. Toimib ka veest tekkinud laikude vastu valamus. PLIIATSIJOONED seinal - hõõru määrdunud kohta paksu soodapastaga ja vana hambaharjaga. Igaks juhuks puhasta alguses väike pind. ÕLIPLEKID - kui need on riietel, lisa soodat pesuvee hulka. Kui aga põrandatele (näit. garaazis) on tekkinud õlilaigud, puista laigule soodat ja hõõru koht märja harjaga puhtaks.
¤ Niiskuse eemaldaja - Kausi soodaga võib asetada kõikidesse kohtadesse, kus on probleeme niiskusega. Sooda imeb liigse õhuniiskuse endasse. Aeg-ajalt peab soodat segama, et toime kestaks pikamalt.
¤ Väikese tulekahju korral - võib sellele puistata soodat. Seda näiteks köögis, kus teinekord võivad vedelikud süttida.


20  NIPPI  SIDRUNIGA       

¤ Puhastusvahend - sega võrdses koguses vett ja sidrunimahla ning hoia segu pihustiga pudelis. Vahendit sobib kasutada nii köögis kui ka vannitoas, seintel. Testi enne väikesel pinnal.
¤ Desinfitseeri lõikelauda - sidruni madala PH tõttu on sellel head antibakteriaalsed omadused, seega saab sidruniga edukalt puhastada puust lõikelaudu. Hõõru lõikelaua pinda pooliku sidruniga ja jäta üleöö seisma, siis loputa.
¤ Tõrju putukaid - paljud putukad ei kannata haput sidrunit.Aseta sidrunikoori või pritsi sidrunimahla iga prao või ava juurde, kust sipelgad vm.putukad võivad tuppa tulla.
¤ Puhasta mikrolaineahju - pane sidrunikoored mikrolaineahju jaoks sobivasse nõusse, mis on täidetud poolenisti veega. Keeda täisvõimsusel viis minutit, et aur kondenseeruks ahju seintele. Eemalda kauss ja puhasta ahi lapiga.
¤ Puhasta klaaspindu ja peegleid - sega 4 spl. sidrunimahla 2 liitri veega, saad tõhusa klaasipuhastaja.
¤ Värskenda WC-d - sega pool klaasi booraksit (müügil pulbrina) ja klaas sidrunimahla, saad tualetipuhastaja, mis jätab WC ka hästi lõhnama.
¤ Pleegita pigmendilaike - kata tume laik sidrunimahlaga, hoia tund aega, loputa. Ära mine päikse kätte, kui oled määrinud sidrunimahlaga.
¤ Vabane ummistunud pooridest - määri õhtul ummistunud pooridega näopiirkonnale sidrunimahla ja loputa see hommikul maha. Jätka sama tegevust, kuni ummistused on kadunud. Sobib ka akne korral. NB! Kui nahk on sidrunimahla suhtes tundlik, lahjenda seda veega.
¤ Puhasta organismi - joo iga päev 1 kl vedelikku, mis koosneb soojast veest, sidrunimahlast ja 1 tl meest. Parandab ka ainevahetust.
¤ Leevenda valusat kurku - Pigista kolmest sidrunist mahl välja ja sega hulka 1 spl. mett. Võta sellest segu iga kolme-nelja tunni tagant 1 spl.
¤ Näopuhastusvahend - sega võrdsetes osades: vett, sidrunimahla, mett ja aaloed. Pese seguga hommikuti nahka, seejärel loputa.
¤ Pehmenda kuivi küünarnukke - raputa poolikule sidrunile soodat ja pigista sidrunit küünarnuki ümber. Tee seda paar minutit, siis loputa ja kuivata.
¤ Pleegita juukseid - kanna märgadele juustele sidrunimahla ja mine paariks tunniks päikese kätte. Heledam toon on karanteeritud. Selline pleegitusviis ei kahjusta juukseid rohkem kui blondeerimine.
¤ Leevenda putukahammustust - mahla tilgutamine leevendab valu ja paistetust. Väiksemale haavale pigistatuna, aitab sidrunimahl peatada veritsust ja haava puhastada. Kipitab!
¤ Küüned tugevaks ja säravaks - Hoia sõrmi 10 min. sidrunimahlas, seejärel harja küüsi seguga, mis sisaldab 1 osa valget veiniäädikat ja 1 osa vett. Eemaldab sõrmedelt ka köögiviljade või seente puhastumisel tekkinud parkumine.
¤ Kehakoorija - sega pool klaasi suhkrut purustatud sidrunikoortega. Lisa nii palju oliivõli, et tekiks pastataoline mass. Tee keha dušši all märjaks ja hõõru siis segu nahale. Seejärel loputa.
¤ Näonaha toniseerimiseks - sidrunikoori võib õrnalt vastu nägu hõõruda ja siis loputada, efekt on nagu toonikul. Ettevaatust silmade ümbrusega.
¤ Eemalda kätelt ebameeldiv lõhn - hõõru sidruniga.
¤ Vabane köömast - kanna märgadele juustele umbes 1 spl. sidrunimahla, seejärel pese šampooniga ja loputa.Seejärel loputa seguga, mis koosneb 2 spl. sidrunimahlast ja 2 kl veest. Korda protseduuri üle päeva, kuni kõõm on kadunud.
¤ Hea teada - Kõige rohkem saab mahla kätte toatemperatuuril seisnud sidrunist. Sidrunit võib mahla paremaks eraldumiseks köögilaual käega rullida. Kui vajad ainult väikest kogust mahla, vajuta sidruni ühte otsa kahvliga auk, pigista veidi mahla välja, sulge auk teibiga ja säilita sidrunit külmikus.